מזג האוויר בסעודיה

מזג אוויר – באיזה עונה לטייל בערב הסעודית

ערב הסעודית היא מדינה שידועה במדבריות האינסופיים שלה וההיסטוריה הענפה שלה. בערב הסעודית יש סביבה חמה ויבשה בעיקר, כאשר בקיץ המעלות יכולות לטפס ולהגיע ל40-50 מעלות! המטיילים במדינה צריכים להיות מודעים לדפוסי מזג האוויר ולתופעות הרבות שחווה המדינה בשל השטח המדברי והמיקום שלה.

רובה המוחלט של ערב הסעודי הוא שטח מדברי, מלבד רצועת חוף לאורך הים האדום ואזור הררי נוסף בדרום מערב המדינה. אזור מדברי זה מאופיין בחום קיצוני במהלך היום וטמפרטורות קרות בלילה, מעט מאוד משקעים או בלי משקעים בכלל. באזור החוף ישנם מעט יותר משקעים ולחות רבה יותר, וכנ"ל גם באזור ההררי, שם מזג האוויר נעים יותר. באזורי המדבר של ערב הסעודית ישנה תופעה שכיחה של סופות חול, במיוחד באביב ובקיץ. במידה ואתם מתכננים טיולי שטח לאזורים מדבריים, כדאי להיות מוכנים עם ביגוד מתאים.

בעיר הקדושה והחשובה מכה, אליה מגיעים עולים לרגל מוסלמיים מדי שנה לקיום מצוות החאג', המעלות והלחות הן אפילו מעט יותר גבוהות משאר המדינה. בסך הכל, בעת הטיול שלנו לערב הסעודית אנו צריכים להיערך למצבי חום ושהייה בתנאים מדבריים, גם כאשר אנו מטיילים בחורף.

עונות

קיץ (מאי עד ספטמבר): בסעודיה, עונת הקיץ מאופיינת בחום לוהט ומשקעים מועטים. שיא המעלות יכול להגיע גם ל40-50 מעלות והחום יכול להיות לא נוח, במיוחד באזורים מדבריים שאינם סמוכים לים. יש צורך לנקוט בצעדים כדי לשמור על עצמכם מפני התייבשות, ולהתרחק מפעילויות פיזיות כשחם בחוץ.

סתיו (אוקטובר עד נובמבר): במהלך חודשי הסתיו, מזג האוויר מתחיל להתקרר מעט, עם טמפרטורות בין 30-40 מעלות. בנוסף, הלחות יורדת, מה שמשפר את איכות מזג האוויר ואת היכולת לקיים פעילויות בחוץ. עם זאת, המעלות עדיין גבוהות ועדיין צריך להיות בבקרה מפני התייבשות ומכת חום כשאנחנו שוהים בחוץ.

חורף (דצמבר עד פברואר): ערב הסעודית חווה את החורפים הקרים ביותר שלה במהלך עונה זו, עם טמפרטורות של בין 20-30 מעלות. למרות שהלחות עולה מעט בתקופה זו, מזג האוויר עדיין יבש בדרך כלל. בתקופה זו של השנה, המבקרים עשויים לצפות לשמים בהירים ושטופי שמש וטמפרטורות נעימות. הלילות עצמם מאוד קרים במדבר, ולכן יש להיערך בהתאם עם בגדים חמים מספיק.

אביב (מרץ עד אפריל): באביב, מזג האוויר מתחיל להתחמם פעם נוספת, עם טמפרטורות של 25-35 מעלות. בנוסף, הלחות עולה, מה שהופך את האוויר לח יותר ומעט נעים יותר. על המבקרים להתלבש כראוי לחום ולנקוט צעדים כדי להגן על עצמם מפני השמש גם בתקופת האביב.

חשוב לזכור שהטמפרטורות עשויות להשתנות מאזור אחד למשנהו. לדוגמה, ג'דה, עיר חוף, עשויה להיות בעלת טמפרטורות מתונות יותר מאשר ריאד, הבירה, השוכנת בלב מדבר.

גורמים אחרים המשפיעים על מזג האוויר בסעודיה

סופות חול: במהלך האביב והקיץ, סופות חול נחוות לעתים קרובות באזורי המדבר של ערב הסעודית. המבקרים צריכים להיות מוכנים עם ביגוד וציוד מתאימים שכן סערות אלו עלולות לפגוע בראות ולהפוך את הנהיגה למאתגרת. מטיילים עם בעיות נשימה צריכים לנקוט באמצעי זהירות מיוחדים מכיוון שסופות החול עלולות להוביל גם להחמרה שלהן.

רוחות: כל חלקי ערב הסעודית רגישים לרוחות חזקות, הנפוצות ביותר באביב ובקיץ. לרוחות אלו יש פוטנציאל גם להעצים את החום וגם לעורר סופות חול.

עונת החאג': במהלך החודש המוסלמי ד'ו אל-היג'ה, מתקיים במכה מנהג החאג', שהוא עלייה לרגל של מאות אלפי מאמינים מוסלמי מרחבי העולם. הדבר יכול להשפיע על היבטים גופניים כאלה ואחרים לאלו השוהים במכה או מתכננים לבקר בה (מוסלמים בלבד), ויש להיערך לכך.

טיפים להתמודדות עם מזג האוויר בסעודיה

• ללבוש שכבות: מזג האוויר יכול להשתנות באופן דרסטי בהתאם לשעה ביום ולמקום בו אתה נמצא, ולכן חשוב להיות מוכנים לכל אירוע על ידי לבוש בשכבות. לערב קריר, ז'קט קל עשוי להתאים.

• היזהר מהתייבשות: בשל החום והאוויר היבש, חשוב מאוד לשתות מספיק מים כדי למנוע התייבשות. יש להימנע מקפאין ואלכוהול מכיוון שהם יכולים לייבש אותך עוד יותר, במיוחד במצבי חום קיצוני.

• קרם הגנה, משקפי שמש וכובע חיוניים להגנה מפני השמש בערב הסעודית מכיוון שהשמש עלולה להיות חזקה מאוד שם.

מתי הכי נעים לביקור בערב הסעודית?
עונת החורף היא הזמן המתאים ביותר לבקר במדינה, מכיוון שאז הטמפרטורות נוחות בהרבה וניתן לשהות בחוץ הרבה יותר מאשר בקיץ ובעונות המעבר. בחורף יש בדרך כלל שמיים בהירים ושטופי שמש וטמפרטורות מתונות, ותקופה זו (דצמבר עד פברואר) היא האופטימלית ביותר לטיולי עיר וטבע.

סיכום

ערב הסעודית היא אומה עם אקלים ייחודי ומגוון, עם מדבריות לוהטים, חוף ואפילו אזורים גבוהים קרירים. כל מקום יכול לחוות מגוון של אירועי מזג אוויר, כך שמטיילים צריכים להיות מודעים אליהם ולתכנן תוכניות כראוי. הטמפרטורות יכולות להשתנות משמעותית בהתאם לתקופת השנה ולמיקום, מה שכן, חם – תמיד יהיה בערב הסעודית.