איך להתלבש בסעודיהאיך להתלבש בערב הסעודית

בערב הסעודית השמרנית, חשוב להבין את מסורות הלבוש התרבותיות והדתיות לפני הביקור. בערב הסעודית, אופן הלבוש לא רק מבטא את תחושת הסגנון האישי של כל אדם, אלא גם מראה כיצד הוא מקיים ערכים מסורתיים ומכבד את הדת. על מנת לכבד את התרבות והמנהגים המקומיים, מומלץ למבקרים להתלבש צנוע ונכון.

לערב הסעודית יש קוד לבוש מסורתי שמבוסס על צניעות והסתרת הגוף מכיוון שזו מדינה מוסלמית. זה נכון לגבי גברים ונשים כאחד, אבל זה רלוונטי יותר לנשים מכיוון שמצפים מהן להתלבש בצורה שתכסה את גופן לחלוטין. גברים לרוב לובשים ת'וב, שהוא בגד ארוך ורפוי המכסה את כלל הגוף מלבש הראש, המורכב לרוב מכותנה לבנה או פשתן ויש לו שרוולים ארוכים וצווארון גבוה. גברים מכסים לעתים קרובות את ראשם בפריטים כמו הגוטרה שהיא מטפחת לבנה, והאיגל שהוא חוט שחור המאבטח את הגוטרה. על כפות הרגליים נועלים סנדלים או נעליים רשמיות. גברים רבים מתלבשים בלבן במהלך חודש הרמדאן הקדוש.

העבאיה, גלימה ארוכה ורפויה המכסה את כל הגוף והיא שחורה באופן מסורתי, אך לעתים קרובות משתמשים בצבעים אחרים, היא חלק מלבוש מסורתי לנשים. נשים עשויות גם ללבוש ניקאב, צעיף פנים שמכסה הכל מלבד העיניים, כמו גם צעיף או שיילה לכיסוי ראשן. בנוסף, נשים רבות מכסות את ידיהן בכפפות. חשוב להדגיש כי חובה לנשים לבישת עבאיה בפומבי, או לפחות בגד גדול ורופף שלא מדגיש את תווי הגוף.

לבוש גברים בערב הסעודית

הת'וב הוא בגד ארוך ורפוי הנלבש על ידי גברים בערב הסעודית, בעל צוואר גבוה, שרוולים ארוכים, והוא עשוי לעתים קרובות מכותנה או פשתן לבנה. הגותרה, מטפחת ראש לבנה, והאיגל, חוט שחור המאבטח את הגוטרה, הם שני כיסויי ראש נפוצים של גברים. כפות הרגליים מכוסות על ידי נעלי שמלה או סנדלים. הבישט, שהוא בגד דמוי גלימה, נלבש על הת'וב ועשוי בדרך כלל מצמר או קשמיר. גברים עוטים בישט כסמל לכבוד במהלך אירועים רשמיים.

בערב הסעודית, הת'ובס נתפס כסמל של היסטוריה, תרבות וזהות סעודית ומוסלמית; הוא נחשב ללבוש המסורתי של המדינה והוא נלבש על ידי גברים ונערים כאחד. מכיוון שהוא מורכב מבד קל משקל ונושם ומשוחרר, הת'וב מיועדת להיות נוחה ופונקציונלית כאחד, ולהיות בגד שאפשר ללבוש באזורים חמים במיוחד. עבור מי שמעוניין לקנות בגדים מסורתיים – השווקים בריאד וג'דה הם המקום הנכון! שוק אל-תומאירי בריאד ושוק אל-ג'ום בג'דה הם אופציה טובה לשם כך. כמובן שאפשר גם לקנות בגדים מסורתיים בקניונים הגדולים, אך המחיר יהיה יקר יותר.

לבוש נשים בערב הסעודית

העבאיה היא גלימה ארוכה ורפויה המכסה באופן מסורתי את כל הגוף ונלבשת על ידי נשים בסעודיה. היא לרוב תגיע בגוון שחור, אך לעיתים נהוגים גם גוונים אחרים. בציבור, נשים נדרשות ללבוש את העבאיה, הנלבשת מעל בגדיהן הרגילים. העבאיה עשויה מבד קל ונושם, מה שהופך אותה לנוחה ושימושית כאחד.

נשים עשויות גם ללבוש ניקאב, צעיף פנים שמכסה הכל מלבד העיניים, כמו גם צעיף או שיילה לכיסוי ראשן. ניתן לשלב את מטפחת הראש עם צבעים, דוגמאות ובדים שונים והוא נלבש במגוון דרכים שונות לכיסוי השיער והצוואר. יש נשים שבוחרות לכסות את פניהן בניקאב כאות לצניעות וכבוד למסורות האסלאמיות. בנוסף, נשים רבות מכסות את ידיהן בכפפות. גם עבור הלבוש המסורתי לנשים – השווקים הם המקום המיטבי לחפש בהם את הפריטים השונים, אך כמובן הם ימכרו גם בקניונים.

קוד לבוש לתיירים בסעודיה

נוסעים לערב הסעודית צריכים להיות מודעים למסורות התרבותיות והדתיות של המדינה, במיוחד בכל הקשור ללבוש. על מנת לכבד את התרבות והמנהגים המקומיים, מומלץ למבקרים להתלבש צנוע ונכון.

חולצות ומכנסיים עם שרוולים ארוכים הם דוגמאות קלאסיות לבגדים רפויים ושמרניים לגברים. מומלץ להימנע מללבוש לבוש עם תמונות או אמירות לא מתאימות או מפורשות, ומכנסיים קצרים וגופייה אינם מתאימים. גברים אינם מחויבים לכסות את ראשם, אולם מומלץ לעשות זאת על מנת להגן על עצמם מפני השמש.

לעומת זאת עבור נשים זוהי חובה חשובה, ולא רק מסורת, ללבוש בגדים צנועים ולכסות את כל גופן.נשים זרות לא מחוייבות לכסות את ראשן פניהן וידיהן, אך מומלץ באזורים מסורתיים יותר להתלבש בבגדים ארוכים ורפויים. במקומות הקדושים, זוהי חובה, ובחלק מהמקומות נשים נדרשות לכסות את שיערן. דוגמאות ללבוש מתאים כוללות חולצות ומכנסיים עם שרוולים ארוכים, שמלה ארוכה או חצאית ארוכה. בלב הערים הגדולות מומלץ להימנע מלבוש קצר כמו מכנסיים קצרים, גופיות וחצאיות קצרות. באזורי נופש בחוף הים, נהוג ללבוש בגדים קצרים, כיוון שאלו אזורים שגם יש בהם יותר תיירים לרוב.

תיירים מעודדים להתלבש באופן שמרני יותר בעת ביקור במקומות פולחן כמו מכה ומדינה. האיהראם, בגד לבן וחסר תפרים שלובשים גברים בעלייה לרגל בחאג', הוא חובה. נשים חייבות לכסות את ראשן בצעיף וללבוש עבאיה. חשוב לשאול ולבדוק את דרישות הלבוש עבור מקומות מסוימים לפני ביקור בהם.

באופן כללי, יש צורך להתלבש בצניעות ולהתרחק מכל לבוש שעלול להתפרש כחסר כבוד. מבקרים יכולים להימנע מפגיעה או חוסר כבוד למקומיים על ידי הקפדה על כללים אלה, והם יכולים גם לבקר במקומות דתיים מבלי להיתקל בבעיות.

סיכום

לסיכום, הבנה וכיבוד המנהגים והמסורות של הלבוש בערב הסעודית חיוניים עבור כל מטייל המבקר במדינה. קוד הלבוש בערב הסעודית הוא קפדני וחשוב להקפיד על כך, על מנת לגלות כבוד לתרבות ולמנהגים המקומיים. כאשר מתכננים טיול לערב הסעודית, חשוב גם לזכור את האקלים החם והצחיח של המדינה. מומלץ ללבוש ביגוד בהיר, קל משקל ונושם, נעליים נוחות ולהצטייד בז'קט קליל או סוודר, קרם הגנה. בנוסף, בעת ביקור באתרים דתיים, כמו מכה ומדינה, תיירים צפויים להתלבש באופן שמרני יותר, ורצוי לברר את קוד הלבוש לאתרים ספציפיים לפני שהם מבקרים בהם.