המרת כספים בסעודיה

המרת כספים והמטבע בערב הסעודית

הבנת המטבע המקומי וכיצד להחליף כסף היא חיונית בעת תכנון תוכניות נסיעה לערב הסעודית. הריאל הסעודי (SAR), שמורכב מ-100 חלאלות, הוא המטבע הרשמי של המדינה. מאז הקמתה של ערב הסעודית ב-1932, הריאל שימש בתור המטבע החוקי היחיד של המדינה. שטרות של ריאל מגיעים בערכים של 1, 5, 10, 20, 50 ו-100 ריאל. על השטרות והמטבעות ניתן לראות תמונות של המלוכה של ערב הסעודית ואתרים ידועים כמו הכעבה ומרכז המלך עבדולעזיז לתרבות עולמית.

בעת כתיבת המאמר, ערכו של ריאל אחד שווה ל-0.92 שקלים, לכן אפשר להעריך בגסות את הוצאות הטיול בכך שריאל שווה בערכו לשקל (וכשתראו את פירוט ההוצאות בחשבון הבנק, תשמחו לראות שבעצם הסכום מעט נמוך מהחישוב הזה). לחילופין, ניתן לזכור כי 10 ריאל שווים 9.2 שקלים, 100 ריאל שווים 92 שקלים וכולי. בהמשך המאמר נמליץ על מקומות להחליף בהם כספים ועל התנהלות באופן כללי עם המטבע בערב הסעודית.

שער חליפין של הריאל הסעודי

ערכו של הריאל הסעודי ביחס למטבעות חשובים כמו הדולר, האירו והשקל הישראלי עשוי להשתנות. חשוב לבדוק את שער החליפין הן לפני היציאה לסעודיה והן בזמן שם. שער החליפין של הריאל קבוע כיום לדולר האמריקאי, מה שהופך אותו ליחסית יציב בשנים האחרונות.

נכון לעכשיו, מבחינת ערך הריאל בדולרים, כל דולר שווה 3.75 ריאל סעודי. שער החליפין הנוכחי לאירו הוא כ-4.51 ריאל סעודי, ושער החליפין של השקל הישראלי הוא בסביבות 1.08 ריאל סעודי, כך שתקבל 1.08 ריאל סעודי על כל שקל ישראלי. חשוב לזכור ששער החליפין עשוי להשתנות בהתאם למצב השוק ולהחלטות הבנק המרכזי הסעודי. כדי לוודא שאתם מקבלים את התמורה הטובה ביותר לכספכם, מומלץ לבדוק את שער המטבע לעיתים קרובות במהלך הטיול שלכם, כך גם תוכלו לדעת כמה עמלה גובים מכם היכן שתחליפו כספים.

מקומות להחלפת כספים בריאד

ריאד, בירת ערב הסעודית, ככל הנראה תהיה היעד הראשון שלכם במדינה, אליה תגיעו בטיסה. ישנם מקומות רבים להחליף כספים בריאד, החל מחנויות צ'יינג' ועד לבנקים בהם אפשר למשוך כספים ישירות מחשבון הבנק שלכם.

בנקים: לקוחות יכולים להחליף מטבע במספר בנקים באזור ריאד. הבנקים מספקים לעתים קרובות שערי חליפין סבירים (ככל הנראה השערים היחסית טובים שתקבלו במדינה), ועלויות העמלות שלהם בדרך כלל נמוכות. כמובן שאפשר גם להשתמש בכספומט כדי למשוך ריאל מחשבון הבנק הישראלי, רק צריך לזכור לשים לב לערך העמלה שהמכשיר לוקח. ישנם מכשירי כספומט (לרוב אלו שאינם נמצאים בתוך סניפי הבנק או נמצאים בסניפים מבודדים יחסית) שלוקחים עמלת המרה או משיכה גבוהות – גובה העמלה תופיע על המסך לאורך תהליך המשיכה, שימו לב לחפש אותה. בנקים מפורסמים, גדולים ובטוחים בסעודיה ובריאד בפרט הם National Commercial Bank, Al Rajhi Bank, וה-Saudi British Bank וניתן לחפש ישירות סניפים שלהם כדי למשוך או להחליף כספים.

משרדים למסחר במטבעות: משרדים להמרת מטבעות הם אופציה נוספת להמרת כספים. משרדים אלה ממוקמים בדרך כלל בבתי מלון, קניונים ושדות תעופה. יש להם שערי חליפין תחרותיים ועלויות עמלות נמוכות בדרך כלל. אל אנסארי Exchange, Al Rajhi Exchange ו-Al Bilad Exchange הן כמה מחברות המרת המטבע הידועות ביותר בריאד. שימו לב כשאתה מגיעים להחליף כסף בדוכנים קטנים יותר – תבחנו את העמלות בעזרת אפליקציה, ושימו לב שהמקום לא חשוד. לפעמים עדיף להחליף כספים במשרד מסודר במקום מרכזי מאשר באחד המשרדים הקטנים שמעוררים יותר חשד.

טיפים ומידע חשוב

כדי להמיר כסף בערב הסעודית חשוב שתסתובבו עם אמצעי זיהוי בינלאומי כמו דרכון או רישיון, בגלל שככל הנראה יבקשו אותו מכם כדי לבצע את הפעולה. בנוסף, וזה הפרט החשוב ביותר, תתעדכנו בערך המטבע באותו יום בו אתם רוצים לבצע החלפה! ערך המטבע משתנה, אמנם בתקופה האחרונה למזלנו ישנה יציבות והערך לא השתנה ביותר מ-0.05 ריאל, אך אנו נמצאים בתקופה מאתגרת מבחינת הכלכלה העולמית ודברים עלולים להשתנות. ישנם אפליקציות נהדרות שמציגות חישוב של המרת כספים לפי הערך הרשמי (כלומר ללא עמלות), ותוכלו להשתמש בהן כדי להבין מה ההפרש בין הערך הרשמי לבין הסכום שרוצים להביא לכם, ולהסיק מכך כמה עמלה לוקחים מכם בפעולת ההמרה.

מעבר לכך, חשוב להכיר את המגבלות של ערב הסעודית על המטבע. אסור לייצא ריאל סעודי מחוץ לסעודיה, ובחלק מהמקומות במדינה לא ניתן להמיר יותר מסכום מסוים בעת אחת. מעבר לכך, לדעתנו האישית, מומלץ לא להסתובב עם סכומי כסף מזומן גדולים מדי עלייך ולהשתמש בחלק מהמקומות גם בכרטיס אשראי כדי לשלם. המערכת הבנקאית בסעודיה מסודרת ואין בעיה מוכרת של זיופי אשראי. כמובן לא מומלץ לשלם עם אשראי בכל מקום, במיוחד לא במקומות מפוקפקים, ויש צורך להפעיל שיקול דעת, אך חשוב לא להיות עליכם עם סכומי מזומן גבוהים שיכולים להיאבד, להיגנב וכולי.

סיכום

לפני הנסיעה לערב הסעודית חשוב כאמור להבין את נהלי המטבע והחלפת הכספים במדינה. תקפידו להתעדכן בערך המטבע ביום ההחלפה עצמו ולא לפני ועל סמך תשובות של אנשים אחרים. מקובל להשתמש באפליקציות להבין מה הערך הרשמי ומה העמלה שלוקחים מכם בעת ההמרה. תזכרו לבצע המרות במקומות מורשים ומסודרים, אולי שווה לשלם מעט יותר עמלה אבל להיות עם פחות דאגות.