מקומות שחייבים לראות בסעודיהמקומות שחייבים לראות בערב הסעודית

בתור מדינה שלא דומה לאף מקום אחר, ערב הסעודית מציעה מיזוג מיוחד של היסטוריה עתיקה, יופי טבעי ללא תחרות וקידמה חדשנית. המדינה היא ביתם של כמה מהאתרים הדתיים המשמעותיים ביותר בעולם, כולל המסגד הגדול של מכה, האתר הקדוש ביותר לאסלאם ומקום חובה למוסלמים העולה לרגל למכה. לצידם, ערב הסעודית ידועה בנוף עוצר הנשימה שלה, מהמדבר העצום שמשתרע על פני רוב המדינה ועד למים הצלולים של הים האדום וערי החוף. זה אולי נראה לפעמים שבסעודיה יש רק כמה דברים ספציפיים לראות אך זוהי לא התמונה המלאה – אפשר לבקר בקברים ובמבנים חצובים בסלע במדעין סאלח, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, או לחקור את סצנת האמנות המשגשגת ואת השווקים המסורתיים של ג'דה, עיר נמל על הים האדום. בנוסף, יש טרקים מפורסמים שעוברים בשטח המדברי של המדינה או צלילה ושנורקלינג בים האדום. בקיצור, תמשיכו לקרוא כדי להבין מה בעצם חייב לראות בערב הסעודית ולעשות קצת סדר בדברים.

המסגד הגדול של מכה

מסגד אל-חראם, המכונה לעתים קרובות המסגד הגדול של מכה, הוא המקום הקדוש ביותר באסלאם ומקום חובה לביקור עבור מוסלמים הנוסעים למכה למטרות דת. אל המסגד עולים מיליוני מאמינים מוסלמים בחאג', והוא ממוקם סביב הכעבה (האבן השחורה), האתר הקדוש ביותר באסלאם. מוסלמים ברחבי העולם מתפללים לעבר הכעבה במהלך תפילות יומיות. כדי להכיל את מספר המאמינים שמגיעים לחאג' בכל שנה, עבר המסגד הרחבות ושיפוצים רבים במהלך השנים ושטחו הוכפל ממה שהיה בעבר. עם החצרות העצומות, הצריחים והכיפות שלו, המסגד העכשווי, שיש לו קיבולת של עד שני מיליון מתפללים, הוא דוגמה יפה לארכיטקטורה אסלאמית ולמקום איחוד של מיליונים.

בנוסף להיותו נקודת ציון דתית, המסגד הגדול של מכה הוא גם אטרקציה תיירותית פופולרית. קישוטים עדינים בעבודת יד, אריחים ופסיפס, עיטורים ועיצובים אחרים שמופיעים בו מהווים השתקפות של ההיסטוריה והתרבות העשירה של העולם האסלאמי ומשמשים לייפות את המסגד ולשקף את יראת הכבוד הדתית שלו. בהליכה בחצרות ובמרחבים של המסגד ניתן לחוות את המראות והקולות של עשרות אלפי עולי הרגל שנוסעים מכל העולם כדי לעשות את החאג'. כאשר מוסלמים מרקעים שונים מתכנסים לקיים את טקסי החאג', זהו גם מקום לחזות בתחושת הקהילה והסולידריות החזקה הקיימת ביניהם. לכל מי שמתעניין בתרבות והיסטוריה אסלאמית, המסגד הגדול של מכה הוא מקום שחובה לחוות לפחות פעם בחיים.

"סוף העולם" – טבע מדברי במלוא תפארתו

המקום המכונה "סוף העולם" או "קצה העולם" (Edge of The World) הוא צוק השוכן כ-100 ק"מ מריאד בקצה רכס הרי טוואייק המשתרע על פני 800 ק"מ. קצה העולם הוא היעד המושלם של חובבי טיפוס הרים וטיולים, או כאלה שאוהבים לצאת להרפתקאות במדבר, או סתם מי שאוהב נוף מדברי ומקום מבודד מאנשים. הלוקיישן של הצוק המפורסם הוא לוקיישן מוכר ורבים שמגיעים למדינה בוחרים לנסוע אליו את הנסיעה הארוכה רק כדי להתרשם מעוצמות הטבע. הרי טאווייק היבשים וחסרי הצמחייה מעניקים לאזור נוף מדברי הארדקור. באזור ישנם עצי סמר ושיטים המתפרסים על פני אדמת העמק, בעוד עצי גודי וצמחי עמוד מכסים את רוב דיונות החול הקבועות הגבוהות. המאפיינים של ההרים החצובים עם המראה המיוחד מספרים את סיפור עמידתם הארוכה בפני שחיקה והישרדות מול גורמי זמן. כשתחקרו את האזור, תוכלו גם לגלות בדומה למכתש רמון המוכר והאהוב, כמה חלזונות ומאובני חיים ימיים שפרושים בשטח, המעידים על העובדה שהאזור היה פעם ים. ללא ספק התקופה היפה ביותר לבקר באזור היא החורף, משום שהטבע היפה מלווה במזג האוויר הקר ובעונה הגשומה שמצמיחה את המעט שקיים. באזור ניתן לישון בלינת שטח או במרחק נסיעה קצרה בחאנים בטבע.

העיר מדאאן סאלח

אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מדאאן סאלח, המכונה בדרך כלל אל-היג'ר, היא עיר היסטורית בצפון מערב סעודיה. העיר מדאאן סאלח מכונה לעיתים גם "פטרה הקטנה" (בדומה לאתר שהיה בעבר אחד משבעת פלאי תבל וממוקם בירדן), משום שגם היא בדומה לפטרה – עיר נבטית בה עברו השבטים הנבטיים במסעות שלהם להעברת סחורות במדבריות ערב. בעיר יש למעלה מ-131 קברים מפוארים, שרבים מהם מקושטים בגילופים וכתובות עתיקים. העיר כאמור אוכלסה לראשונה על ידי הנבטים, שבט ערבי הנודע בבניית מבנים בצורה חצובה בסלע. ניתן לראות בקברים אלו בעיר מדאאן סלאח כמה מהדוגמאות השמורה ביותר של אדריכלות נבטית. שרידים נוספים של העיר כוללים מערכות מים, מבני מגורים, מסחר ומבנים אזרחיים, כמו גם מקדשים.

מדאאן סאלח השתמרה בצורה יוצאת דופן לאורך השנים, מה שגורם לביקור בה להרגיש כמו לחזור אחורה בזמן. בעיר ניתן כאמור להסתובב ולחקור את הקברים הרבים ולהתרשם מהגילופים והכתובות המשוכללים המעטרים את החלק החיצוני שלהם. בנוסף, העיר היא הזדמנות נדירה ללמוד על אורח החיים והתרבות של הנבטים, קבוצת אנשים שחיה באזור זה לפני יותר מ-2000 שנה. בנוסף לחשיבותו ההיסטורית והארכיאולוגית, מדאאן סאלח נותנת לתיירים הזדמנות להתרשם מהנוף המדברי המדהים של האזור, הכולל הרים סלעיים ורצועות חול ענקיות.

עיר החוף ג'דה

חוף הים האדום של ערב הסעודית הוא ביתה של עיר הנמל ג'דה, אשר ידועה בכך שהיא עיר תוססת ומעניינת, עם עבר עשיר וגם המון פעילויות בימינו אנו. העיר ג'דה שוכנת כאמור במערב המדינה, ומכילה כמעט 5 מיליון תושבים. העיר קיימת מאז המאה ה-6 ושימשה בהתחלה כעיר נמל, ששירתה את העולים לרגל למכה. מבחינת הנראות של העיר, לבניינים רבים בעיר יש מאפיינים ארכיטקטוניים ייחודיים שמשלבים גם מוטיבים אסלאמיים מסורתיים. העיר היא גם ביתם של מספר אתרים היסטוריים, כולל העיר העתיקה של ג'דה, הידועה גם בשם אל-בלד, שהיא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומכילה שווקים מסורתיים, מרכזים ומבנים ישנים מהמאה ה-18. בנוסף אפשר ליהנות בעיר מסצנת אמנות הרחוב ההומה ומגלריות לאמנות עכשווית, כלומר ניתן להנות מישן משולב עם חדש, מהעיר העתיקה באל-בלד וללמוד על ההיסטוריה והתרבות העשירה של העיר, אל רחובות העיר המודרנית כיום.

מלבד המוזיאונים והמוסדות התרבותיים הרבים שלה, העיר היא מיקום אהוב לצלילה ושנורקלינג מכיוון שהיא ממוקמת על הים האדום, ליד אתרי צלילה מרשימים עם שוניות אלמוגים גדולות. עם המיזוג הייחודי שלה של מסורת ומודרניות, כמו גם ההיסטוריה והתרבות העשירה שלה, ג'דה היא עיר שיש לה באמת מה להציע לכולם, והיא בעיקר מציעה הזדמנות לחוות עיר שונה ומרעננת בנוף הסעודי מלבד ריאד, וגם להנות בו זמנית מאיכות של חופשה.

הים האדום בסעודיה

ערב הסעודית התברכה ברצועת חוף עצומה לאורך הים האדום, עם המון אתרי צלילה, חופים בתוליים, שוניות אלמוגים ודיונות חול אינסופיות. המים החמים והצלילות המצוינת הופכים אותו למקום צלילה ושנורקלינג פופולרי מכיוון שהם מושלמים לגילוי העולם התת-ימי. רק לשם השוואה, הים האדום הוא גן עדן לחובבי צלילות וכאלה שלא רוצים לטוס לגלאפגוס לשם כך, מכיוון שהוא אחד הימים המגוונים ביותר מבחינת בעלי החיים ששנמצאים בו, והוא מכיל יותר מ-200 זנים שונים של אלמוגים ולמעלה מ-1,000 מינים שונים של דגים! כמטיילים אנו יכולים ליהנות מפעילויות כמו צלילה, שנורקלינג ואפילו שחייה עם דולפינים, בנוסף לחקר הספינות הטרופות הרבות (עם אמצעי צלילה כמובן), השוניות ואטרקציות תת-מימיות אחרות.

גם החוף עצמו של הים האדום מכיל המון ריזורטים ובתי מלון ברמות שונות, הרבה אתרי נופש וחופים בהם אפשר לשחות, להשתזף ולהנות מספורט מים. ניתן לצאת לסיור בסירה לכמה מהאיים והחופים המדהימים ביותר של הים האדום, או להירגע באחד מהחופים הרבים ולספוג את השמש. בשל שפע האתרים ההיסטוריים והתרבותיים לאורך החוף, כמו העיר העתיקה של ג'דה ומדאאן סאלח, הים האדום מספק לתיירים גם הזדמנות ללמוד על ההיסטוריה והתרבות של האזור, ולבקר בערי נמל שונות. בקיצור – ריזורט על חוף הים האדום, הנה אנחנו באים!

טבע מדברי בערב הסעודית

רֻבּע אל-ח'אלי (בערבית: الربع الخالي, "הרובע הריק") הוא אזור מדברי בדרום חצי האי ערב המהווה חלק מהמדבר הערבי ונחשב לימת החולות הרציפה הגדולה בעולם. הרצועה מגיעה גם לשטחי המדינות הסמוכות לסעודיה, ומשתרעת על חלקים של ערב הסעודית, עומאן, איחוד האמירויות ותימן. המרחבים העצומים של דיונות החול, שחלקן מגיעות לגבהים של עד 600 מטר, והסביבה הקשה אך הסלחנית של המדבר הם שמגדירים אותו. למרות שנראה חסר חיים, המדבר הוא באמת בית למגוון של צמחים ובעלי חיים שהסתגלו לשגשג בסביבה עוינת זו.

חובבי הרפתקאות וטיילנים נוסעים לעתים קרובות לרובע אל-ח'אלי כדי להנות מפעילויות מדבריות כמו רכיבה על גמלים, ריצה בדיונות, טרקים במדבר, טיולי ג'יפים וRZR. מדריך מקומי יכול לעזור לתיירים לטייל במדבר ולהנות מהנופים הייחודיים והמושכים של המיקום המיוחד הזה. המבקרים ברובע הריק מקבלים את ההזדמנות ללמוד עוד על התרבות הבדואית ועל אורח החיים המסורתי שהתפתח באזור הצחיח הזה. זו הזדמנות נדירה לחוות את העוצמות, הבדידות והריחוק של המדבר, כמו גם את הקשר שלו לעבר, ההווה והעתיד. למי שמתכוון להגיע לרובע אל-ח'אלי – זוהי חוויה ייחודית באמת וטיול טבע שכנראה עוד לא חוויתם, והזדמנות לראות את היופי והמגוון של המדבר בצורה מטורפת.

העיר העתיקה אל עולא

העיר העתיקה אל-עולא ממוקמת בצפון מערב ערב הסעודית והיא ידועה במורשת ההיסטורית והתרבותית הענפה שלה. העיר העתיקה ומוקפת החומה נוסדה במאה השישית לפני הספירה, כנווה מדבר בעמק המדבר, עם אדמה פורייה ומקורות מים רבים. היות שהייתה ממוקמת על על דרך הבשמים ההיסטורית, רשת המסלולים שאפשרה סחר בתבלינים, משי ופריטי יוקרה אחרים דרך ערב, מצרים והודו, גם בה עברו הנבטים ושבטים רבים ואחרים שחיו בחצי האי הערבי. הנבטים והשושלות הנוספות ששלטו באזור השאירו אחריהם קברים שמורים היטב ומבנים חצובים באתר מורשת עולמית זה של אונסק"ו. שרידים נוספים של העיר כוללים מערכות מים, מבני מגורים, מסחר ומבנים אזרחיים, כמו גם מקדשים. מדאאן סאלח, אתר המורשת העולמי השני של ערב הסעודית ואחד האתרים התרבותיים וההיסטוריים המשמעותיים ביותר באזור, ממוקם בעיר אל-עולא.

אל-אולה היא עיר עתיקה שמורה מאוד שהופכת את הטיול בה כמו לנסיעה אחורה בזמן. העיר מציגה גם הזדמנות נדירה ללמוד על ההיסטוריה והתרבות של הנבטים, הליהיאנים ועמים פרהיסטוריים אחרים אשר אכלסו בעבר אזור זה. אל-אולה מספקת לנו כתיירים אפשרות לחקור את היופי הטבעי של אזור המדבר שמסביב, על ההרים הסלעיים ומרחבי החול העצומים שלו, בנוסף לערכו ההיסטורי והארכיאולוגי. בנוסף, מהעיר אל-עולא ניתן לצאת למספר טרקים, טיולי ג'יפים, RZR ועוד פעילויות מדבריות.

המכון לאמנות מיסק בריאד

המכון לאמנות Misk הוא גלריה לאמנות מודרנית המציגה יצירות של אמנים בינלאומיים עכשוויים בריאד. מטרת המוזיאון היא לתמוך ולקדם את האמנויות בסעודיה ולתת לאמנים סעודיים ובינלאומיים מקום להציג את עבודותיהם. תערוכות ואוספים רבים במכון לאמנות מיסק כוללים מגוון נושאים לרבות ציור, פיסול, וידאו ומיצבים חיים. כמו כן מתקיימות במוזיאון מגוון פעילויות חינוכיות וימי עיון במטרה לקדם את האמנויות ולעורר השראה בילדים ובני נוער למיצוי הפוטנציאל היצירתי שלהם.

המבקרים במכון לאמנות Misk מקבלים הזדמנות ללמוד עוד על סצנת האמנות הנוכחית של ערב הסעודית ולרכוש נקודות מבט חדשות על הגלובוס. במרכז אפשר להנות מחוויה יסודית ומעניינת הודות לתערוכות ולחפצים המאורגנים היטב המוצגים במוזיאון. המוזיאון מציע גם מקום לאמנים אזוריים ועולים להציג את עבודתם ולקבל הכרה בחו"ל. המבקרים במכון לאמנות מיסק יכולים לשקוע בעולם האמנות ולמצוא השראה מנקודות מבט ורעיונות רעננים. המוזיאון מהווה תרומה חשובה לנוף התרבותי של ערב הסעודית ואטרקציית חובה לכל מי שמתעניין באמנויות.

מרכז המלך עבדולעזיז בדרהאן

בדהראן, שהיא עיר נמל מרכזית בתעשיית הנפט במדינה ונמצאת במזרח ערב הסעודית בסמוך לבחריין, ישנו מרכז תרבותי בשם מרכז המלך עבדולעזיז לתרבות עולמית (King Abdulaziz Center for World Culture). המרכז, הידוע גם בשם אית'רה, מחויב לקידום החינוך, התרבות והאמנות ברחבי העולם ובממלכת ערב הסעודית. המרכז מציג מגוון של תערוכות, הופעות ויוזמות חינוכיות המדגישות הן את התרבויות המודרניות המגוונות בעולם והן את המורשת התרבותית העשירה של ערב הסעודית. במרכז יש גם ספרייה, תיאטרון ובית קולנוע המקיימים מגוון פעילויות תרבות כמו הופעות, שיחות וסמינרים.

מרכז המלך עבדולעזיז לתרבות עולמית הוא מקום מיוחד שנותן לתיירים הזדמנות ללמוד על המורשת התרבותית העולמית והסעודית, וכיצד סעודיה רואה את עצמה כחלק מתרבות העולם. התערוכות והתכניות המוצעות במרכז נוצרות כדי להיות משעשעות ומלמדות עבור מבקרים מכל הגילאים והרקעים. בנוסף, המרכז מציע מקום לאמנים אזוריים וכלל עולמיים להציג את עבודותיהם בחינם ויש כאלו שהתפרסמו מכך. התיאטרון, הקולנוע והספרייה של המרכז הם כולם מקומות משמעותיים לחינוך ואינטראקציה בין-תרבותית. מרכז המלך עבדולעזיז לתרבות עולמית הוא תרומה חשובה לנוף התרבותי של ערב הסעודית ומקום חובה לכל מי שמתעניין באמנות ובתרבות.

לסיכום

מטיילים עשויים לחוות מיזוג ייחודי של היסטוריה עתיקה, יופי טבעי בתולי וחדשנות עכשווית בערב הסעודית. היישוב העתיק מדאאן סאלח, המסגד הגדול של מכה, השטח המדברי הרחב של ה"רובע הריק", הים האדום עם המים הטורקזיים, שוניות האלמוגים, ג'דה עיר הנמל, אל-עולא ההיסטורית, וכמובן שאפילו לא הזכרנו את ריאד!

ממלכת ערב הסעודית עשתה מאמצים רבים לפתח חברה מגוונת יותר ופתוחה לזרים, כחלק מפרויקט 2030 ופרויקטים שונים בעבר. מאמצי הכנסת האורחים והתיירות של ערב הסעודית מגיעים בזכות ולא בחסד – מדובר על מדינה שיש בה כל כך הרבה לראות, לעשות ולגלות.