מדריך להשכרת רכב בסעודיהנהיגה בסעודיה – מדריך להשכרת רכב

השכרת רכב בסעודיה היא שיטה מעולה שמאפשרת לנו לטייל במדינה העצומה והמיוחדת הזאת, במיוחד במקומות שבהם לצערנו אין אפשרויות התניידות אחרות. השכרת רכב בסעודיה מומלצת כי היא יכולה להעניק לנו כמטיילים את העצמאות והגמישות לנסוע גם למקומות ידועים וגם למקומות פחות מוכרים והמוניים, בזכות רשת כבישים נוחה ובטוחה. השכרת רכב בערב הסעודית תאפשר לנו כמטיילים לחקור את התרבות, ההיסטוריה והיופי הטבעי של אומה יוצאת דופן זו, החל מהערים התוססות ריאד וג'דה ועד לחופים היפים של הים האדום וההריסות ההיסטוריות של מאדין סאלח.

חברות השכרה בינלאומיות ומקומיות גדולות פועלות כעת בסעודיה, שם שוק השכרת הרכב חווה צמיחה אדירה בשנים האחרונות. חברות השכרה אלו מספקות מבחר רחב של מכוניות במחירים נוחים, ממכוניות זולות ועד לרכבי שטח מפוארים, כדי להתאים לדרישות ולמגבלות הפיננסיות של נוסעים שונים. בנוסף, הרבה סוכנויות להשכרת רכב בסעודיה מספקות שירותים נוספים כמו מערכות ניווט GPS, מושבי בטיחות לילדים ותמיכה מסביב לשעון בצד הדרך, כך שהנהיגה נוחה ובטוחה. חברות אלו מציעות חבילות השכרה שונות, ובדרך כלל השכרת הרכב בערב הסעודית משתלמת מבחינה כלכלית בשל כך.

סוגי רכבים להשכרה בסעודיה

ישנן אפשרויות רבות זמינות בערב הסעודית להשכרת רכב. רכבים חסכוניים, קומפקטיים, בינוניים, בגודל מלא, יוקרה ורכבי שטח להשכרה הם הדגמים הפופולריים ביותר.

האפשרות הזולה ביותר היא רכב חסכוני וקטן יותר, שהוא אידיאלי ליחידים ולזוגות. בדרך כלל יש בהם מקום לארבעה נוסעים, הוא קל לנהיגה וחנייה, ובדרך כלל יותר חסכוני בדלק. פורד פיאסטה, קיה ריו וטויוטה יאריס הן כמה דוגמאות לרכבים קומפקטיים מסוג זה, שתוכלו לחפש בחברות ההשכרה השונות.

מעט יותר יקר מכוניות חסכוניות נמצא ז'אנר המכוניות הקומפקטיות, שמספקות קצת יותר מקום ונוחות. הן יכולות להכיל עד חמישה נוסעים ובדרך כלל גם הן חסכוניות בדלק. פורד פוקוס, טויוטה קורולה והונדה סיוויק הן כמה דוגמאות של מכוניות כאלו, שתוכלו לחפש בחברות ההשכרה השונות.

עבור משפחות או קבוצות חברים, מכוניות בינוניות מעט גדולות יותר מהקודמות שהוצעו הן בחירה טובה מכיוון שיש בהן יותר מקום לציוד והן מעט יותר מרווחות. הן כוללות תכונות מודרניות יותר כמו בקרת אקלים וניווט לווייני ויכולות להכיל עד חמישה נוסעים. פורד פיוז'ן, טויוטה קאמרי והונדה אקורד הן כמה דוגמאות לרכבי ביניים כאלו.

האופציה הגדולה והיוקרתית ביותר היא רכבים בגודל מלא, בעלי חללי פנים מרווחים ותכונות משוכללות כמו מושבי עור, גגות שמש ומערכות סאונד. רכבים אלו אידיאליים לכל מי שרוצה לטייל בנוחות ובסגנון, בצורה המרווחת ביותר. ב.מ.וו סדרה 7, אאודי A8 ומרצדס-בנץ S-Class הן כמה דוגמאות לרכבים בגודל מלא שיכולים להתאים למי שמחפש מכוניות כאלו.

האלטרנטיבה הנדירה והיקרה ביותר הן מכוניות יוקרה, המגיעות עם שירותים מהשורה הראשונה כולל תוכנות בטיחות מתקדמות, מנועים חזקים ועיצובים מרשימים. עבור אנשים שרוצים להתבלט או לחוות את שיא היוקרה, רכבים אלו הם אידיאליים. רולס רויס פאנטום, בנטלי קונטיננטל ולמבורגיני אוונטדור הן כמה דוגמאות לרכבי יוקרה כאלוף שיכולים לעשות את העבודה עבור מי שרוצה להרגיש את היוקרה בזמן הנהיגה ברכב.

כמובן, עבור מי שמחפש לנסוע במדבר או בשטח ולהנות מטיולים פחות קונבנציונליים, רכבי שטח יכולים להיות בחירה מתאימה, עם אקסטרה מקום לציוד ויכולת טכנית גבוהה. טויוטה לנד קרוזר, פורד אקספלורר ושברולט טאהו הן כמה דוגמאות לרכבי שטח טובים שנמצאים בחברות ההשכרה השונות.

עֲלוּת השכרת רכב בסעודיה

ישנם מספר משתנים שמשפיעים על עלות השכרת הרכב בסעודיה, כולל סוג הרכב, מיקום ומשך ההשכרה, כמו גם שדרוגים ותוספות שונות. יחד עם זאת, לרוב העלות נחשבת סבירה למדי.

עבור מכוניות קטנות, עלות ההשכרה מתחילה בערך ב-50-70 ריאל ליום. המחירים לרכבים בינוניים וגדולים מתחילים בערך ב-90-120 ריאל, או 250-200 ריאל ליום. עבור מכוניות יוקרה ורכבי שטח, שהם היקרים ביותרף מחיר ההשכה יכול להגיע גם ל-500-1000 ריאל ליום. בזמן השכרת הרכב, אפשר לנסות להמתקח עם הנציג על עמלת שירות נמוכה יותר, מה שיכול להוזיל מעט את העסקה, במיוחד אם לוקחים רכב למשך זמן מעט ארוך.

חשוב לדעת שהמיקום בו אנו משכירים את הרכב משפיע מאוד על המחיר. בערים מרכזיות יותר, כמו ריאד או ג'דה לצורך העניין, אמנם יהיה היצע רחב יותר של רכבים, אך גם המחיר יהיה גבוה יותר. בנוסף, למשכירים משדה התעופה, יכול להיות שיהיו מיסים שונים שקשורים ספציפית לשדה התעופה, שייקרו מעט את ההשכרה. בנוסף, ההשכרה מן הסתם מושפעת משווי הביטוח שאנו עושים על הרכב. בערב הסעודית חלק מחברות הביטוח נחשבות יותר יקרות ממה שאנחנו מכירים מהארץ או ממדינות אחרות, אז אל תתפלאו מהמחירים. מומלץ לסגור ביטוח עם חברת ההשכרה עצמה ולא עם גורם שלישי, לדוגמא דרך מנוע החיפוש או כל דבר אחר.

חברות השכרה נפוצות בסעודיה

ישנן מספר חברות מקומיות ובינלאומיות להשכרת רכב בסעודיה. כמה מחברות השכרת הרכב הידועות ביותר הן:

1. Avis: חברה בעלת משרדים בערים חשובות כולל ריאד, ג'דה ודמאם. אוויס היא אחת מחברות השכרת הרכב הבינלאומיות המובילות בערב הסעודית, ורבים בוחרים להשכיר ממנה בגלל שירותיות וזמינות גבוהים.

2. Budget: חברת השכרת רכב בינלאומית נוספת, לבאדג'ט יש משרדים בערים חשובות כמו ריאד, ג'דה ודמאם. באדג'ט מציעה מגוון רחב של כלי רכב, כמו גם שירותים נוספים כמו מערכות ניווט GPS ותמיכה מסביב לשעון במקרה של תקלות, וגם היא חברה עם שירותיות וזמינות גבוהים.

3. Europcar: חברת השכרת רכב בינלאומית עם משרדים בערים חשובות כמו ריאד, ג'דה ודמאם. מחזיקים ברכבים שונים החל ממכוניות קטנות ועד לרכבי שטח מפוארים. יורופקאר מציעה מגוון רחב של כלי רכב יחד עם שירותים נוספים כמו ניווט GPS ומושבי בטיחות לילדים.

4. Sixt: סיקסט היא חברת השכרת רכב בינלאומית עם משרדים בערים חשובות כמו ריאד, ג'דה ודמאם. גם להם יש מגוון רכבים גדול יחסית בסוגים שונים, והם מציעים תוספות ושירותים שונים.

5. אל-פוטאים: חברת השכרה מקומית עם משרדים בערים חשובות כולל ריאד, ג'דה ודמאם. אל-פוטאים היא אחת מחברות השכרת הרכב המקומיות המובילות בערב הסעודית. החברה נחשבת גדולה יחסית והיא מחזיקה ברכבים זולים ועד לרכבי שטח יוקרתיים. השירותיות טובה ונעשית בשפה האנגלית.

יש עוד חברות להשכרת רכב אחרות הפועלות בערב הסעודית בנוסף לאלו, שהם חברות קטנות יותר ועצמאיות. כדי למצוא את הדיל הטוב ביותר, מומלץ לעשות השוואות מחירים בין החברות השונות דרך מנועי החיפוש השונים כמו DiscoverCars, RentalCars ועוד.

חשוב לזכור שבהתאם למקום שבו אתה נמצא, חברות השכרה שונות עשויות להיות זמינות. ייתכן שבכמה עיירות קטנות או אזורים כפריים לא יהיו אפשרויות רבות כמו במטרופולין הגדול. בערים שונות, לחלק מחברות ההשכרה עשויות להיות סניפים או אתרים נוספים.

מיקומי השכרת רכב בערים הגדולות

ריאד: העיר הראשית של ערב הסעודית, ריאד, היא ביתם של חברות לאומיות ובינלאומיות רבות להשכרת רכב. סוכנויות השכרת הרכב הידועות ביותר בריאד הן אל-פוטאים, באדג'ט, יורופקאר, סיקסט ואוויס. לעסקים אלה יש מיקומים לא רק ברחבי העיר, אלא גם בנמל התעופה הבינלאומי המלך חאליד. רחוב Olaya, Tahlia Street, ואל באתה הם כמה מהאזורים הידועים בריאד בהם יש סניפים רבים של חברות השכרה.

ג'דה: עיר משמעותית נוספת בערב הסעודית, ג'דה היא המועדפת על הנופשים ואנשי העסקים כאחד. כתוצאה מכך, ג'דה היא ביתם של חברות השכרת רכב רבות, כולל כמו Avis, Budget, Europcar, Sixt, Al-Futtaim, ואל-Majed. לחברות אלה יש מיקומים לא רק ברחבי העיר, אלא גם בנמל התעופה הבינלאומי המלך עבדולעזיז. שכונת אל-שתיאה, קורניצ'ה ומחוז אל-נוזהה הם כמה מהמקומות הידועים של ג'דה בהם ישנן חברות השכרה.

דמאם: עיר משמעותית במחוז המזרחי של ערב הסעודית, דמאם ידועה בזכות ענפי הנפט והגז שלה. דמאם היא ביתם של סוכנויות השכרת רכב רבות, כולל Avis, Budget, Europcar, Sixt, Al-Futtaim, ואל-Majed. לעסקים אלה יש מיקומים לא רק ברחבי העיר, אלא גם בנמל התעופה הבינלאומי המלך פאהד. אל דנה ואל עזיזיה הם שניים מהמקומות הידועים בדמאם בהם יושבות חברות ההשכרה.

מכה: כמיקומם של המסגד הגדול והכעבה כאחד, מכה היא אחת הערים המשמעותיות ביותר בערב הסעודית, במיוחד עבור האוכלוסייה המוסלמית. כתוצאה מכך, מכה היא ביתם של חברות השכרת רכב רבות, כולל כמו Avis, Budget, Europcar, Sixt, Al-Futtaim, ואל-Majed. לעסקים אלו מיקומים בשכונות הרבות של העיר וכן בקרבת אזור חראם. במכה, מתחם אברג' אל-בית ואל-עזיזיה הם כמה מהמוקדים של סניפי החברות.

אל-מדינה: אל-מדינה, העיר השנייה בקדושה לאסלאם, היא עיר משמעותית בסעודיה ובמיוחד עבור הקהילה המוסלמית. במדינה, אתה יכול למצוא ספקי רכב להשכרה רבים, כולל Avis, Budget, Europcar, Sixt, Al-Futtaim, ואל-Majed. לעסקים אלו מיקומים בשכונות הרבות של העיר וכן בקרבת מסגד הנביא. אל-מונאווארה ואל-נוזהה הם כמה מהמקומות בהם יש סניפים שימושיים של חברות שונות.

מידע חשוב לנהיגה בסעודיה

דרישות לנהיגה בסעודיה:

•גיל: עליך להיות בן 21 לפחות ובעל רישיון נהיגה בתוקף כדי לשכור רכב בסעודיה. ייתכן שתצטרך להיות בן 25 לפחות כדי לשכור ממקומות מסוימים. חשוב לאשר את מגבלות הגיל המדויקות של חברת ההשכרה.

• רישיון נהיגה: על מנת לשכור רכב בסעודיה, עליך להיות בעל רישיון נהיגה עדכני ממדינת הולדתך. אם רישיון הנהיגה שלך אינו באנגלית, מומלץ שיהיה לך גם רישיון נהיגה בינלאומי תקף (IDP).

•כרטיס אשראי: בסעודיה, רוב סוכנויות השכרת הרכב דורשות כרטיס אשראי כתשלום. כרטיס האשראי חייב להיות על שם הנהג הראשי ויש עליו מספיק כסף לכיסוי דמי השכירות והפיקדון.

• ביטוח: עסקי השכרת רכב בסעודיה מספקים בדרך כלל ביטוח אחריות ופטור על נזקי תאונות כאפשרות אופציונלית לביטוח רכב (CDW). כתנאי להשכרה, חברות מסוימות עשויות לדרוש מכם ביטוח. כדי להבטיח שאתה מכוסה כראוי, חיוני לעיין בהסכם השכירות ובבחירות הביטוח שסופקו על ידי ספק ההשכרה.

תנאי הדרך בערב הסעודית:

•תנאי כביש: ישנם סוגים רבים ושונים של כבישים בערב הסעודית, החל מכבישים מהירים סלולים היטב ועד לכבישים כפריים לא מתוחזקים. כדי לנהוג בצורה בטוחה, הקפידו להתעדכן על מצב הכבישים.

• מגבלות מהירות: מגבלות המהירות של ערב הסעודית משתנות בהתאם לסוג הכביש, ובדרך כלל מוצגות בצורה ברורה. בניגוד לכבישים עירוניים, שמהירותם מוגבלת לרוב היא 80 קמ"ש, בכבישים המהירים יש בדרך כלל הגבלת 120 קמ"ש. על מנת להימנע מקבלת דוח מהירות, צריך להישמע למגבלות המהירות שנקבעו ולהיות מודעים להגבלות במקומות שונים.

תקנות התעבורה של ערב הסעודית הן קפדניות ותמיד יש לפעול לפיהן. להלן כמה מחוקי התעבורה החשובים ביותר שעליכם להיות מודעים אליהם:
• שימוש בחגורת בטיחות נדרש לכל נוסעי הרכב;
• שימוש במכשיר נייד בזמן נהיגה אסור.
• חשוב להתעדכן בתיקניות הפנסים מכיוון שכבישים מסוימים מחייבים שימוש בפנסים כל הזמן בעוד שאחרים לא.
• נהיגה בשכרות אסורה בהחלט ועלולה לגרור קנסות חמורים או עונשי מאסר.
• נהיגה הגנתית: עקב המספר הגבוה של תאונות הדרכים בסעודיה, יש לתרגל תמיד נהיגה הגנתית. הדבר כרוך בהתבוננות במשתמשי דרך אחרים, שמירה על הכללים והיערכות לנסיבות בלתי צפויות.
• אמצעי זהירות: חובה לחגור חגורות בטיחות בכל עת ולפעול לפי תקנות התעבורה. כמו כן, חובה לבדוק את מצב הרכב השכור לפני שאתם עולים על ההגה. במקרה של תאונה, חשוב להחזיק גם ערכת עזרה ראשונה בסיסית ופרטי קשר לשעת חירום בקרבת מקום.

זכרו שהפרת חוקי התעבורה עלולה לגרום לקנסות מופרזים, למאסר או אפילו לגירוש מהמדינה. לפני ניסיון לנהוג בסעודיה, חשוב להכיר את חוקי התנועה והתקנות במדינה.

כמטיילים חשוב עבורנו להיות מודעים למקומות מוגבלים שיכולים להיות אסורים לתיירים בעת השכרת רכב בסעודיה. מסיבות אבטחה, אתרים מסוימים אינם מוגבלים בדרך כלל, וכניסה אליהם ללא אישור עלולה לגרום לקנסות חמורים או למאסר. לסעודיה יש מספר אזורים אסורים, כולל:

• בסיסים ומתקנים צבאיים: אסורה גישה בלתי מורשית לבסיסים ומתקנים צבאיים.
• אזורי גבול: אזורי הגבול של תימן, עיראק וכווית נחשבים למקומות רגישים, ולעתים קרובות הגישה אליהם מוגבלת.
• מתקני נפט וגז: הגישה למיקומים אלה מוגבלת לעתים קרובות ומחייבת אישור ספציפי.
• אזורים ספציפיים בתוך ערים: הגישה לאזורים ספציפיים בתוך ערים מוגבלת לעתים קרובות מכיוון שהם נתפסים כרגישים. שלטים או מחסומים משמשים לעתים קרובות כדי להצביע על מקומות אלה.

חשוב לזכור כי רשימת האזורים האסורים נתונה לשינויים בהתאם לפוליטיקה האזורית ולדאגות הביטחוניות. לפני הנהיגה, בדרך כלל מומלץ לאשר את המידע העדכני ביותר על אזורים מוגבלים עם חברת השכרת הרכב שלך. יתרה מזאת, חיוני לעקוב אחר סגירת כבישים או עקיפה שהוקמה מסיבות ביטחוניות. בנוסף, חשוב לדעת כי אזורים מסוימים עשויים להיות אסורים לאזרחים שאינם סעודים, כמו מכה ואל-מדינה.

טיפים לנהיגה בטוחה בסעודיה

• מחקר חברות השכרה: השווה מחירים ושירותים המוצעים על ידי מספר סוכנויות השכרת רכב כדי לגלות את המציאה הטובה ביותר עבור הדרישות שלך. לפני ביצוע הזמנה, הקפד לקרוא ביקורות ולחקור את העסק.
• השווה בין דגמי מכוניות: כדי למצוא את ההתאמה הטובה ביותר לצרכים שלך, השווה את התכונות והשירותים של מספר סוגי רכב. הקפד לבדוק את צריכת הדלק של כל דגם, קיבולת הישיבה ותכונות הבטיחות.
• בחן אפשרויות ביטוח: ודא שיש לך כיסוי מספיק על ידי בדיקת תוכניות הביטוח שמציעים עסקי השכרה. אם נדרש כיסוי נוסף, חשבו על קבלתו.
• הזמינו מוקדם: כדי להבטיח זמינות וכדי להשיג את התמורה הטובה ביותר, הזמינו את הרכב השכור שלכם מראש, במיוחד בזמני הנסיעה העמוסים ביותר.
• שימו לב לחיובים נוספים: מחיר ההשכרה עשוי לכלול חיובים נוספים ומסים, כגון מע"מ והיטלים בשדה התעופה.
• כדי להימנע מלקבל דוח תנועה או להיות מעורב בתאונה, למד את עצמך עם חוקי התעבורה המקומיים לפני שאתה עולה על ההגה.
• תכנן את הטיול שלך: חשב את המסלול שלך מראש, תוך שימת לב לתנועה ולתנאי הדרך. כדי להישאר בנתיב הנכון, השתמש במפה או במערכת ניווט GPS.
• נהגו בתשומת לב: סעו תמיד בהתגוננות ושמרו על משתמשי הדרך האחרים.
• מילוי דלק: כדי להימנע מחיובים נוספים, היו מודעים למיקום תחנת הדלק הקרובה והקפידו למלא את המיכל לפני החזרת הרכב.
• בדוק את הרכב: לפני החתימה על הרכב, יש לבדוק אותו לאיתור נזקים ולוודא שהכל תקין. צלם את הרכב ותעד כל נזק.
• החזר את הרכב בזמן: כדי למנוע עמלות נוספות, החזר את הרכב בזמן. כמו כן, הקפידו לבדוק את מצב הרכב לפני החזרתו.

סיכום המידע על השכרת רכב בסעודיה

לסיכום, השכרת רכב בסעודיה עשויה להיות אפשרות מעשית וחסכונית לטיול בין כמה יעדים במדינה. יש מגוון רחב של כלי רכב ושירותים זמינים כדי להתאים לצרכים של המטיילים, ויש מספר רב של עסקים מקומיים ובינלאומיים להשכרת רכב לבחירתנו. עם זאת, חשוב ליידע את החוקים והתקנות הנוגעים להשכרה ולנהיגה בערב הסעודית, כגון דרישות הגיל והרישיון, כמו גם חוקי התעבורה וכולי.