תחבורה ציבורית בסעודיה

התניידות ותחבורה ציבורית בערב הסעודית

עבור המקומיים ועבור התיירים, התחבורה הציבורית בסעודיה היא חלק חיוני מחיי היומיום. ישנם אמצעי תחבורה רבים וטובים כמו מערכת רכבות ואוטובוסים נהדרות בסעודיה. מערכת האוטובוסים בסעודיה רחבה ופועלת גם בתוך הערים וגם מחוץ להן, ואוטובוסים מגיעים כמעט לכל מקום ברחבי המדינה. לצד האוטובוסים, גם מערכת הרכבות בסעודיה היא טובה, ופועלת בתוך הערים וביניהן. אפשר לנסוע ברכבות במהירות ונוחות בין הערים הגדולות לדוגמא. רבים מהמקומיים בתוך הערים משתמשים גם במוניות כדי לבצע נסיעות קצרות, גם עבור מטיילים המוניות הם אמצעי תחבורה נוח בעיר ומשדות התעופה.

במאמר זה, נסקור את כלל אפשרויות התחבורה הציבורית הרבות הנגישות בסעודיה וכיצד משתמשים בכל אחת מהן. בנוסף, נציע כמה עצות לנסיעה נוחה ברחבי ערב הסעודית בין האתרים השונים, בתקווה שנוכל לספק את כל הידע שצריך כדי להשתמש בתחבורה הציבורית של ערב הסעודית בקלות.

אוטובוסים בערב הסעודית

מערכת האוטובוסים המקומית בערב הסעודית היא יעילה ורחבה, ומגיעה כמעט לכלל רחבי המדינה, ולכלל האזורים שאנו כנראה נפגוש או נרצה להגיע אליהם בטיול שלנו. האוטובוסים עוצרים בתחנות נוחות במרכזי הערים, בתדירות טובה יחסית והם נחשבים זולים יחסית – מחיר כרטיס בתוך העיר עולה 3-6 ריאל, ובין הערים מעט יותר כתלוי ביעד הנסיעה, אך גם מדובר במחירים נוחים. בשל כך, רוב תושבי ערב הסעודית מוצאים עצמם משתמשים באוטובוסים.

ישנם אוטובוסים "רגילים", שעוצרים בתחנות רבות והם הכי זולים, וישנם אוטובוסים "אקספרס" שיוצאים לרוב מתחנה מרכזית אחת לאחרת בלי לעצור בדרך, אלו יעלו מעט יותר מהאוטובוסים הרגילים. בין החברות הגדולות והמוכרות של אוטובוסים בערב הסעודית ניתן למצוא את החברות הבאות:

* Saudi Public Transport Company (SAPTCO)
* Al Masraf Al Mutawasit
* Al Qassim Public Transportation Company (QPTC)
* Al Jehat Company (Jatco)
* Al Mashaaer Al Mugaddassah Metro Co.

רוב החברות האלו מספקות אוטובוסים טובים לנסיעות ארוכות, עם וייפיי, מיזוג אוויר ומושבים נוחים. החברה האחרונה, "אל משאער אל מוגדסה מטרו", היא חברת תחבורה מיוחדת שפועלת בעונות החאג' והעומרה, ומציעה שירותי הסעה למאמינים העולים לרגל לערים הקדושות.

בסך הכל חברות אוטובוסים אלו הן טובות ואמינות, וניתן להשתמש בכל אחת מהן כדי לעבור בין הערים הגדולות בערב הסעודית. על רוב האוטובוסים מותקן GPS שמאפשר לעקוב בזמן אמת אחרי האוטובוסים, ובאופן כללי כל מערכת האוטובוסים משוכללת ונוחה. מחירי האוטובוסים בתוך הערים זולים מאוד כאמור, ועומדים על כמה ריאלים בודדים. גם בנסיעות בין ערים שונות הנסיעה באוטובוסים תהיה מאוד זולה ביחס לאלטרנטיבות.

רכבת בערב הסעודית

בסעודיה פועלת מערכת רכבות נהדרת שמחברת בעיקר את הערים הגדולות במדינה. עבור מי שרוצה לעבור כמה מוקדים בטיול במדינה, ולא רוצה להשכיר רכב ולנהוג, הרכבת יכולה להיות אופציה נהדרת.

נכון לעכשיו, הערים הגדולות ריאד, דמאם והוף מחוברות בקו רכבת אחד, המכונה "ארגון הרכבות הסעודית (SRO)", וערים נוספות צפויות להתווסף בעתיד. הרכבות חדישות ועדכניות, מרוהטות במושבים נוחים ומיזוג אוויר, והן מגיעות עם אינטרנט אלחוטי חינם. מכשירי המעקב של ה-GPS ברכבות מאפשרים לצפות במיקום המדויק ובזמן ההגעה הצפוי של הרכבת בזמן אמת.

עלות הנסיעה ברכבת נמוכה יחסית לעלות השכרת רכב וטיסות הפנימיות. גם לוחות הזמנים של הרכבות נוחים למדי, עם רכבות רבות יחסית שיוצאות ביום ובלילה. לוחות הזמנים של הרכבות מתפרסמים באינטרנט ובתחנות הרכבת, והם מתקיימים באדיקות. בסך הכל, נסיעה בין ערים מרכזיות בסעודיה ברכבת היא אופציה יעילה ונוחה.

מוניות בערב הסעודית

בערב הסעודית, מוניות הן אמצעי תחבורה פופולרי, במיוחד עבור אלה המחפשים תחבורה מהירה ונגישה מהרגע להרגע בערים הגדולות. גם בתחום הזה ישנם סוגי מוניות שונים למטרות שונות – המוניות הנפוצות ביותר הן מוניות סטנדרטיות, המנוהלות בעיקר על ידי תאגיד "SAUDIA", שנמצא בפיקוח ממשלתי. רוב המוניות הללו משתמשות במונה קבוע שקובע את התשלום על סמך מרחק הנסיעה. המוניות בדרך כלל נראות כמו שאנחנו מכירים, מוניות לבנות עם חלק עליון צהוב. בנוסף להן ישנן גם מוניות יוקרה, שמנוהלות בדרך כלל על ידי עסקים פרטיים והן בדרך כלל שחורות. הם יכולים לקבל אפשרות לתעריף מוגדר והם בדרך כלל גדולים ונעימים יותר ממוניות רגילות.

ברוב הערים הגדולות בסעודיה, מוניות זמינות ופועלות מסביב לשעון. ניתן לבקש מוניות ברחוב, או להזמין נסיעה מראש באמצעות אפליקציית מוניות כמו "Careem" (או להזמין הסעה ברכב רגיל עם נהג מקומי דרך אפליקציית "Uber"). בשדות התעופה ותחנות הרכבת אין צורך להזמין מוניות מראש כי ככל הנראה תמיד יהיו שם מוניות שיחכו לנוסעים.

עלויות מוניות בערב הסעודית בממוצע בין 1-2 ריאל לקילומטר. למרות שעלותה של מונית יוקרה יכולה להיות מעט יותר מזו של מונית רגילה, היא עדיין לא יקרה בטירוף.

המלצות לנוסעים בתחבורה ציבורית בסעודיה

כשמתכננים נסיעה באוטובוס חשוב לתכנן את הטיול מבעוד מועד ולבדוק את לוחות הזמנים כדי למנוע עיכובים. אם אתם בונים על נסיעות רבות באוטובוסים, חשוב לנסות להימנע משעות העומס, מכיוון שהאוטובוסים עשויים להיות צפופים למדי ולהתעכב בפקקים.

עבור נסיעה ברכבות, מומלץ לקנות כרטיסים מראש כדי לא להגיע חלילה למצב שלא נשארים מושבים, במיוחד בתקופות עמוסות כמו החאג' או חודשי החורף. עבור נסיעות במוניות ורכבים פרטיים, מומלץ בעיקר לעבוד דרך אפליקציות מורשות כמו "Careem" או "Uber", מאחוריהן עומד גוף שיכול לעזור במקרה של חוסר הבנה או בעיה מסוימת.

סיכום למטיייל בסעודיה

התושבים המקומיים והמבקרים במדינה תלויים בתחבורה ציבורית, אך למזלנו מערכת התחבורה הציבורית בסעודיה טובה ביותר, ומאפשרת להתנייד בקלות יחסית ובלי דאגות ברחבי כל המדינה. חשוב לנסות להבין את המסלול שלכם ובין אלו מוקדים אתם מתכננים לעבור, ואילו אפשרויות תחבורה יש מכל אחת מהן ליתר חלקי המדינה.